Ako vybrať sviečky do interiéru?

tomenu
Zariaďujete alebo meníte interiér svojho nového bytu alebo domu?

Po ujasnení predstavy v akom štýle byt alebo dom zariadiť sa určite dostanete k otázke aké interiérové doplnky použiť na zvýraznenie Vášho štýlu.
Medzi obľúbené interiérové doplnky vnášajúce do našich domovov nielen krásu ale aj prirodzené svetlo a atmosféru patria dekoratívne interiérové sviečky.


Akým spôsobom vybrať farby sviečok?

Žiadne prísne kritériá vo výbere farebnosti neexistujú. Najčastejšie pispôsobujeme farbu sviečok hlavným interiérovým prvkom, nábytku, kobercom, farbe stien. Samozrejme je rovnako možné zvoliť individuálne farebné riešenie prispôsobené osobnosti, ročnému obdobiu alebo významným sviatkom.
Ak je interiér v rustikálnom štýle, vhodným doplnkom budú tvarovo komplikované ručne rezané sviečky. V modernom interiére nachádzajú často uplatnenie jednoduché sviečky geometrického dizajnu s výraznými farbami.

Výber farieb prispôsobený dominantným prvkom interiéru.

Obvykle sa vyberajú farby sviečok tak, aby sa opakovali a a nachádzali aj vo farbách nábytku a stien. Zároveň platia pravidlá farebného kontrastu a doplnkovej farby. Je to z dôvodu aby sa nestalo že použitá sviečka má napríklad zhodnú farbu s pozadím, stenou a vizuálne splýva, zaniká jej dominancia.
 

Ako si vybrať vôňu sviečok?

Charakteristická vôňa interiéru je neviditeľným prvkom vyjadrujúci celkovú atmosféru domova. V jarnom období pôsobí osviežujúco levanduľová alebo citronellová vôňa. V letnom období sú obľúbené svieže kvetové a ovocné vône. Naopak v zimnom období radi siahame po vôňach pripomínajúcich teplo domova, škoricu, klinčeky, perníkové korenie, pomarančovú vôňu. Na vianoce patria medzi najobľúbenejšie sviečkové arómy medová, perníkové korenie, orientálna ambra a škorica. Z tohto dôvodu vyrábame aromatické vianočné sviečky s prispôsobenými vôňami obdobiu použitia.


Aký materiál uprednostniť pri výbere sviečok?

Parafínové sviečky sú najrozšírenejšie, vyrábajú sa zo synteticky získaných a vyčistených parafínov. Ich výhodou je stabilita materiálu, nepodliehajú oxidácii, tuchnutiu. Vysoko čistený parafín je bezfarebný a to umožňuje vyrábať parafínové sviečky akýchkoľvek farieb. Kvalitný parafín je zároveň zbavený vedľajších zápachov a tým aj škodlivých prchavých zlúčenín. Pri lacných sviečkach alebo napríklad pri vložkách do kahancov môžete pocítiť nepríjemný zápach nevyčisteného parafínu. Takéto sviečky nie je vhodné páliť v interiéri. Nevyčistený parafín môže obsahovať vyššie množstvá škodlivých látok, benzén a ďaľšie prchavé uhľovodíky.

Stearínové sviečky sa vyrábajú zo stearínu rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Rastlinný stearín je na sviečky vhodnejší, vytvára nádherné kryštálové štruktúry. Svet sviečok používa rastlinný stearín získavaný ako vedľajší produkt pri čistení palmového oleja. Ak privoniate k stearínovej sviečke vyrobenej z rastlinného stearínu, zistíte že aj bez arómy má veľmi príjemnú vôňu.

Sviečky zo včelieho vosku patria medzi sviečky vyrobené z prírodných materiálov. Výhodou týchto sviečok je nezameniteľná vôňa včelieho vosku. Nevýhodou je pomerne nízky bod topenia a mäknutia včelieho vosku a z toho vyplývajúca vyššia pretekavosť. Aj tu ponúkame riešenie pretekavosti v podobe plávajúcich medových hviezdičiek, ktoré pri horení vo vode jednoducho nemôžu pretekať.